Idea wypraw

Wyprawy fotograficzne przeznaczone są dla pasjonatów fotografii chcących doskonalić warsztat lub wzbogacić swoje portfolio. Dla ludzi lubiących podróże w niezwykłe, mało uczęszczane miejsca, w które zwyczajny turysta raczej nie dociera. Nie jest to na pewno wyjazd to dla ludzi preferujących wczasy z pakietu typu all-inclusive. Podróżujemy świadomie.

Staramy się dotrzeć głębiej, poznać, dotknąć, zrozumieć.  Rozmawiamy z ludźmi na ulicy. Nocujemy w ich domach, jemy miejscowe jedzenie. Uczestniczymy w życiu, które nas otacza.

Kilka miesięcy w roku spędzam w Indiach, pracując dla agencji lub realizując własne projekty fotograficzne. Wtedy właśnie, włócząc się po drogach i bezdrożach, wynajduję miejsca na kolejne wyprawy.

Program każdej wyprawy przygotowuję bardzo starannie, zwracam przy tym uwagę, by sprawdził się fotograficznie; żeby miejsca, ludzie, wydarzenia były dobrymi tematami fotograficznymi. Przygotowując program warsztatów staram się dotrzeć do miejsc mało znanych, zapomnianych, trochę na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych; do miejsc, gdzie życie lokalne toczy się swoim prawdziwym rytmem, nie zakłócanym przez turystów.

Zawsze staram się ustalać termin wyprawy w taki sposób, by uczestniczyć w jakimś ciekawym wydarzeniu, święcie, lokalnej uroczystości.

Program wyprawy zawsze jest jednorazowy, nigdy go nie powtarzamy, chociaż często wracamy w miejsca, które sprawdziły się podczas poprzednich ekspedycji.

Na każdą wyprawę zabieram maksymalnie pięć lub sześć osób. Powodów jest kilka. Po pierwsze mam z każdym bliższy kontakt, mogę mu poświęcić więcej czasu, jeśli trzeba możemy cały dzień razem fotografować. Małej grupie łatwiej wtopić się w tłum, np. w trakcie lokalnych świąt, w czasie świątynnych czy klasztornych uroczystości. Łatwiej nam też podróżować lokalnym transportem.

Często improwizujemy, modyfikujemy nasze plany na bieżąco, np. gdy trafiamy na jakieś święto czy uroczystość, albo docieramy do jakiegoś bajkowego, magicznego miejsca.

W czasie warsztatów, oprócz strony techniczno-sprzętowej, dużo uwagi poświęcamy sposobowi patrzenia na rzeczywistość, dostrzegania w niej istotnych elementów i świadomym  sposobom jej rejestracji. Uczymy się, jak szukać tematów fotograficznych i jak do nich kreatywnie podchodzić, jak fotografować ludzi, jak radzić sobie w różnych sytuacjach fotograficznych.

Łączy nas zamiłowanie do fotografii i podróży, dla niej jesteśmy w stanie zrezygnować z komfortowych hoteli i klimatyzowanych autokarów. Nagrodą są świetne zdjęcia i niezapomniane przeżycia.

Przeczytaj też: Co musisz wiedzieć

www.jakubsliwa.com

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • email
  • Google Buzz
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook