Buddyjskie klasztory Ladakhu – wyprawa fotograficzna w Himalaje – czerwiec 2014

Dawne himalajskie królestwo Ladakh dzięki swojemu geograficznemu położeniu, trudnym do przebycia przełęczom, przejezdnym tylko przez kilka miesięcy w roku oraz surowym warunkom klimatycznym, bardzo długo opierało się zewnętrznym wpływom kulturowym. Dla turystów kraina stanęła otworem dopiero w 1974 roku.


Ladakh leży w granicach Indii, jednak kulturowo przynależy do tradycji tybetańskiej – stąd też często nazywany jest Małym Tybetem. Ocalały tutaj klasztory, kultywujące tradycje buddyzmu tybetańskiego, wielu tybetańskich uchodźców zamieszkuje tutejsze doliny. Żywe tu są wciąż tradycyjne rytuały, które w okupowanym Tybecie powoli zanikają…

Głównym celem wyprawy były klasztory położone w dolinie Indusu; wzięliśmy udział w wielu świątynnych ceremoniach. Dotarliśmy do bardzo ciekawych i malowniczych miejsc, zwykle z dala od uczęszczanych szlaków, nocowaliśmy u ludzi w wioskach, co pozwoliło nam choć trochę poznać miejscowe zwyczaje „od kuchni”. Naszą bazą wypadową było Leh, stolica Ladakhu położona na wysokości 3514 m n.p.m.

Zobacz zdjęcia zrobione przez uczestniczkę Lucynę Lewandowską.

“Byłam z Kubą w Ladakhu w czerwcu 2014 r. W Indiach generalnie nie ma problemu z odnajdywaniem fotograficznych tematów, Kuba okazał się jednak mistrzem docierania do miejsc niebanalnych i z pozoru niedostępnych. Wchodziliśmy do domów dopiero co napotkanych ludzi, do szkół, klasztornych zakamarków. Jest jednak pewna rzecz, którą cenię sobie najbardziej: na wyjeździe nabrałam odwagi, aby podchodzić do nieznanych mi ludzi i robić im zdjęcia z bliska. Nigdy nie zapomnę słów Kuby, który kazał mi podejść bliżej i bliżej, i… jeszcze bliżej. Na początku wydawało się to koszmarem, teraz bardzo to doceniam.
Wspaniale spędzony czas.”

Lucyna Lewandowska

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • email
  • Google Buzz
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook