Co musisz wiedzieć

Zawsze jedziemy w małej 5 lub 6-osobowej grupie, co zapewnia mi stały kontakt z każdym z uczestników. Często fotografujemy wspólnie, w grupie, jednak główny nacisk kładę na indywidualną pracę – “jeden na jeden”. Zamiast kursu fotografii z wykładami czy prezentacjami, zdobywasz fotograficzną wiedzę w praktyce, realizując indywidualne fotograficzne tematy – zadania.

Dla każdego uczestnika przed wyjazdem przewiduję indywidualne konsultacje dotyczące sprzętu (aparat, obiektywy, archiwizacja, poznanie możliwości własnego aparatu itp.), wszelkich przygotowań do podróży, doboru tematów i sposobu ich realizacji. Przed wyjazdem możemy się również spotkać całą grupą by ustalić szczegóły związane z warsztatami i praktycznymi przygotowaniami do wyprawy (szczepienia, wizy).

W czasie wyprawy poznasz sekrety warsztatu zawodowego fotografa w podróży. W praktyce spotkasz się z różnymi sytuacjami fotograficznymi (pejzaż miejski, święta religijne, portret, wnętrza itp.).

Zdjęcia będziemy na bieżąco omawiać i wstępnie edytować. Przy okazji oceny własnych zdjęć poświęcimy trochę czasu unikaniu podstawowych błędów fotograficznych, świadomemu kadrowaniu, kompozycji, pracy ze światłem itp.

Program fotograficzny ustalam indywidualnie dla każdego uczestnika, tak by był dostosowany do jego umiejętności i zainteresowań fotograficznych, posiadanego sprzętu itp.

Podróżujemy zwykle z dala od utartych turystycznych szlaków, lokalnym transportem, co jest świetną okazją do obserwacji kraju i ludzi w nim mieszkających.

W miejscach położonych z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, mało znanych, z ubogą infrastrukturą itd. warunki podróży i noclegów odbiegają od ogólnie przyjętych standardów. Nie spodziewaj się luksusów na Pustyni Thar czy w wioskach położonych wysoko w górach.
Jednak luksus nam nie przeszkadza i zdarza się, że nocujemy w bardzo dobrych hotelach i podróżujemy klimatyzowanym samochodem 4×4.

Logistyką wyjazdów (rezerwacja transportu, noclegów, wynajem aut, zezwolenia itp.) zajmuje się nasz człowiek na miejscu: Marzena z Indii Szerokopojętych. Ostatnich kilka lat Marzena spędziła w Indiach i sprawnie porusza się w miejscowej biurokratycznej dżungli.

***
Przeczytaj też: Idea wypraw