Opinie uczestników

“Byłam z Kubą w Ladakhu w czerwcu 2014 r. W Indiach generalnie nie ma problemu z odnajdywaniem fotograficznych tematów, Kuba okazał się jednak mistrzem docierania do miejsc niebanalnych i z pozoru niedostępnych. Wchodziliśmy do domów dopiero co napotkanych ludzi, do szkół, klasztornych zakamarków. Jest jednak pewna rzecz, którą cenię sobie najbardziej: na wyjeździe nabrałam odwagi, aby podchodzić do nieznanych mi ludzi i robić im zdjęcia z bliska. Nigdy nie zapomnę słów Kuby, który kazał mi podejść bliżej i bliżej, i… jeszcze bliżej. Na początku wydawało się to koszmarem, teraz bardzo to doceniam.
Wspaniale spędzony czas.”

Lucyna Lewandowska, Gdynia
_ _ _

“Byłem na warsztatach w Indiach z Kubą dwa razy. Pierwszy w Delhi, Varanasi, na pustyni oraz ostatnio w listopadzie w Kerali. Dla Kuby Indie to chyba druga ojczyzna, czuje się on tam jak ryba w wodzie, świetnie mówi po hindusku i zna miejscowe zwyczaje oraz po prostu rozumie ten dziwny i niezrozumiały dla przybysza świat. Dzięki temu uczestnicy wyprawy mogą być w miejscach zupełnie niedostępnych dla przeciętnego turysty, brać udział w wydarzeniach organizowanych np. 2 razy do roku i są po prostu we właściwym czasie i właściwym miejscu. Wyprawy organizowane są w małych 4-5 osobowych grupach, miałem szczęście poznać prawdziwych pasjonatów fotografii, ciekawe osobowości i każdorazowo były to niezapomniane i wesołe 3 tygodnie, zrobiłem niepowtarzalne zdjęcia. Myślę, że każdy europejczyk powinien pojechać przynajmniej raz w życiu do Indii, ponieważ naprawdę zmienia to optykę i podejście do życia a nasze “straszne” problemy życia codziennego po prostu wydają się potem bardzo małe.
Zwiedziłem wcześniej wiele krajów, ale jestem pewny, że pojadę kolejny raz na warsztaty do Indii organizowane przez Jakuba Śliwę.”

Adam Spoz, Szczecin
_ _ _

“Witam zainteresowanych wyprawą do Indii. Wyprawa z Jakubem do Indii to przeżycia, które pozostaną długo w pamięci i na zdjęciach. Nowo poznana kultura, ciekawe osobowości tworzące tę ciekawą krainę, to historia do opowiadania na kilka tygodni. Pobyt tam, to też doskonała opieka Kuby i wyjaśnienia na każde pytanie. Polecam wyjazd w ten piękny zakątek świata z Kubą i pozdrawiam.”

Lidia Keller, Gdańsk
_ _ _

“Warsztaty prowadzone przez Jakuba Śliwę w Indiach były spełnieniem moich marzeń, zarówno z powodu miejsca jak i wiedzy, którą organizator zdołał przekazać uczestnikom. Duże doświadczenie własne, dobre podstawy teoretyczne oraz ogromna wiedza o historii, kulturze i ludziach na miejscu sprawiły, że oczy otworzyły mi się na wiele zagadnień, o których nie miałem wcześniej pojęcia. Rezultatem są niezapomniane przeżycia, dużo szersza wiedza fotograficzna i większe doświadczenie w fotografowaniu na tego rodzaju wyprawach. Gorąco polecam te warsztaty zarówno początkującym jak i zaawansowanym amatorom fotografii podróżniczej.”

Jakub Jermak, Gliwice
_ _ _

“Warsztaty w Indiach to jedno z tych przeżyć, które określa się mianem przygody życia. To nie tylko fotograficzna nauka, ale też podróż, która pozwala odkryć prawdziwe Indie, ukryte z dala od utartych szlaków. Kuba ma zresztą prawdziwy talent organizacyjny – lokalne święta, które odwiedziliśmy, ludzie, których poznaliśmy… To po prostu trzeba zobaczyć na zdjęciach ;). Egzotyczny kraj, bogactwo fotograficznych tematów, grupa ludzi, których łączy wspólna pasja. Kuba, świetny fotograf, a zarazem przemiły człowiek. Czego chcieć więcej? Jedyna wada – już w trakcie wyjazdu zaczynasz marzyć o następnym :)”

Jan Skwara, Warszawa
_ _ _

“Warsztaty fotograficzne w Indiach można określić mianem wyprawy życia. Skrupulatnie przygotowana trasa, profesjonalny fotograf, którego towarzystwo jest inspirujące i ludzie dzielący wspólną pasję. Każdy ma szansę wzbogacić swoje portfolio o niezwykłe zdjęcia, być świadkiem unikalnych rytuałów i odnaleźć wiele magicznych miejsc.

Indie to subkontynent setek grup etnicznych, egzotycznych ras i zawodów. To kraj ogromnych kontrastów, wspaniałej duchowości, prastarej kultury i wyznawców wielu religii. Potrafi pozostawić niezapomniane wspomnienia świata niezliczonej ilości barw, aromatów, dźwięków, pięknych krajobrazów i architektury. Warto tam pojechać, choć raz. A później wciąż chce się wracać…

Dowodem na to jest mój trzykrotny udział w warsztatach, podczas których przemierzyliśmy obszar od tropikalnego Wybrzeża Malabarskiego, poprzez półpustynny Radżastan, aż po Himalaje, najwyższy na świecie łańcuch górski.”

Anna Olenkiewicz, Suwałki
_ _ _

“Wyprawa fotograficzna do Indii – niezwykły kawałek mojego życia. Przygotowywałam się do niej przez kilka miesięcy i wiem, że było warto! Zetknęłam się tam z innym, ale jakże ciekawym światem. Pełen kolorów, zapachów przypraw oraz ludzi mocno zakorzenionych w swojej tradycji, ale przy tym życzliwych i otwartych. Fotografia sama z siebie nabiera tam tempa. Każdy znajdzie tam temat dla siebie. Jedną z pierwszych myśli kieruję ku wspaniałej atmosferze podczas warsztatów, dzięki Kubie, który inspirował do robienia dobrych zdjęć, ale też dzięki innym niesamowitym osobom, które miałam okazję poznać.

Indie to kraj, w którym nie trudno o wrażenia, czasem może szokujące. Ale gdyby nie Kuba nigdy nie dotarłabym do tych wszystkich niesamowitych zakątków Indii, nie miałabym szans uczestniczyć w miejscowych świętach – tu ujawnił się świetny zmysł organizacyjny Kuby. I co najważniejsze nie powstałoby tyle niepowtarzalnych zdjęć.

Podobno Indie można pokochać albo znienawidzić… ja je pokochałam.”

Katarzyna Rawa, Warszawa
_ _ _

“Podroż do Indii organizowana przez Kubę była niezwykle miłym i cennym doświadczeniem, wspaniałą przygodą, a podróżowanie z Kuba prawdziwą przyjemnością – ma nie tylko olbrzymią wiedzę i doświadczenie , ale jest również niezrównanym kompanem w podróży i świetnym organizatorem. Jego wiedza historii i kultury Indii jest imponująca a chęć dzielenia się nią z uczestnikami – niezwykle wartościowa.

Same warsztaty w Indiach to niepowtarzalna okazja do sfotografowania miejsc dalekich, egzotycznych, inspirujących. Kuba poprzez wybór miejsc nietuzinkowych, mniej znanych, daje możliwość wykonania dobrych zdjęć, bez pośpiechu, bez konieczności przepychania się z aparatem w tłumie turystów. Pokazuje i uczy jakie trudności związane są z fotografowaniem odległych kultur – jak się zachować, jak zyskać zaufanie fotografowanych osób. Ogromna wartością było nauczenie się nowego spojrzenia na fotografowanie i przełamanie obawy przed fotografowaniem ludzi!

Uwagi i rady Kuby pozwalały z dnia na dzień robić bardziej interesujące zdjęcia. Połączenie teorii z natychmiastową praktyką w terenie jest świetnym pomysłem a wspólne oglądanie i omawianie zdjęć po każdym pracowitym dniu – niezmiernie wartościowe.

Nie ma nic bardziej kształcącego niż spędzenie kilkunastu dni w gronie osób o podobnych zainteresowaniach i możliwość korzystania na bieżąco z oceny i porad profesjonalisty jakim jest Kuba.

Podsumowując: Warsztaty były super, zarówno od strony merytorycznej jak i podróżniczej.

Polecam gorąco – ja na pewno wybiorę się ponownie ;-)”

Kasia Rąbalska, Warszawa
_ _ _

“To są WARSZTATY! Doświadczony globtroter, który świetnie czuje miejsce, teren, człowieka, hinduską kulturę, prowadzi nas swoimi ścieżkami.
Podróż ta jest WAŻNA, gdyż może zmienić “optykę” uważnego uczestnika.
Kuba to nie tylko bystry reportażysta, który rozpoznaje fotograficzny moment, widzi kolor, panuje nad formą, wrażliwy na różnorodne światło. Kuba to Artysta.”

Julita Beck, Birgisch, Szwajcaria
_ _ _