Kumbha Mela – warsztaty fotograficzne – luty 2013

Kumbha Mela to wielkie hinduistycze święto, które odbywa się naprzemiennie w jednym z czterech świętych miast hinduizmu raz na trzy lata. Największe i najznakomitsze odbywa się raz na dwanaście lat w Allahabadzie. Na obchody święta z całych Indii przybywają tłumy pielgrzymów, świętych, ascetów i joginów. Miliony wiernych w tym czasie pragną zmyć swoje grzechy w Gangesie. Poprzednia Kumbha Mela w Allahabadzie z 2001 r. uznana została za największe zgromadzenie religijne w dziejach ludzkości – w uroczystościach wzięło udział ok. 70 milionów ludzi. Naszym celem oprócz głównych uroczystości w Allahabadzie będą pozostałe trzy święte miasta hinduizmu: Haridwar, Ujjain i Nasik. Następna taka okazja powtórzy się dopiero w 2024 roku!

Głównym celem wyprawy były obchody odbywajacego się raz na dwanaście lat hinduistycznego święta Kumbha Mela w Allahabadzie.

Wzięliśmy udział w prawdopodobnie największym na Ziemi religijnym zgromadzeniu. Fotografowanie w takich warunkach jest sporym wyzwaniem i niezwykłym przeżyciem. Byliśmy świadkami naprawdę niecodziennych ceremonii religijnych, spotkaliśmy tłumy fanatycznych wyznawców hinduizmu, jego niezliczonych sekt i odłamów. Obserwowaliśmy tętniące życiem obozowiska pielgrzymów i fotografowaliśmy rzadkie rytuały hinduistycze, świętych Sadhu, ascetów, joginów oraz pielgrzymów przybyłych na uroczystość z najdalszych zakątków Indii.

Zobacz zdjęcia zrobione przez uczestnika Jana Skwarę.

“Witam zainteresowanych wyprawą do Indii. Wyprawa z Jakubem do Indii to przeżycia, które pozostaną długo w pamięci i na zdjęciach. Nowo poznana kultura, ciekawe osobowości tworzące tę ciekawą krainę, to historia do opowiadania na kilka tygodni. Pobyt tam, to też doskonała opieka Kuby i wyjaśnienia na każde pytanie. Polecam wyjazd w ten piękny zakątek świata z Kubą i pozdrawiam.”

Lidia Keller, Gdańsk

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • email
  • Google Buzz
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook