The Silent Mantra

Ladakh to region w granicach Indii, jednak kulturowo przynależy do tradycji tybetańskiej – stąd też często nazywany jest Małym Tybetem. Ocalały tutaj klasztory, kultywujące tradycje buddyzmu, a wielu tybetańskich uchodźców zamieszkuje tutejsze doliny. Żywe tu są wciąż tradycyjne rytuały (np. tańce cz’am), które w okupowanym Tybecie powoli zanikają. Duża część mieszkańców żyje aktualnie z importu i sezonowych biznesów turystycznych, a w zimie wyjeżdża, zostawiając tereny prawie opustoszałe. Również mnisi zaczęli emigrować w poszukiwaniu życia w mniej surowych warunkach.

Jakub trafił do Ladakhu w poszukiwaniu miejsc nieznanych, poza szlakami turystycznymi. Zauroczony unikalną atmosferą regionu, wracał do niego co roku i zastawał wioski niepodobne do tych sprzed dwunastu miesięcy. Sfotografował je w trakcie tych zmian – wciąż przepełnione zanikającymi tradycjami i filozofią starego świata, bez pominięcia tego, co przyniosło nowe.

Reportaż z Ladakhu został wydany w książce “The Silent Mantra”. To świadectwo przemijania, opowieść o kontrastach i zmianach w regionie. Piękne krajobrazy i zabytkowe klasztory, ale i wioski pełne szyldów dla turystów. Bohaterowie raz ubrani są w tradycyjną odzież, raz w buty i koszulki adidasa. Orient miesza się z komercją, tradycja z nowoczesnością. Nic nie jest proste w ocenie.

Poznaj ten świat na własne oczy i posłuchaj cichej mantry, dopóki jeszcze brzmi.

 

FOTOALBUM THE SILENT MANTRA

 

Gdzie: Ladakh, Indie Kiedy: 2010, 2013, 2015, 2017